projekty > wydarzenia:

W hołdzie dla Profesora Karola Modzelewskiego

Fundacja JoséSong uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia muralu na Bielanach

W hołdzie dla Profesora Karola Modzelewskiego

Fundacja JoséSong miała zaszczyt być częścią wyjątkowego wydarzenia na Bielanach – odsłonięcia muralu upamiętniającego prof. Karola Modzelewskiego, wybitnego historyka, pisarza i lidera opozycji demokratycznej w PRL.
Profesor Karol Modzelewski mieszkał i pracował na Bielanach przez wiele lat. Kameralne mieszkanie przy ul. Perzyńskiego 14D było ważnym miejscem spotkań dla jego uczniów z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Mural, umieszczony na budynku przy ul. Rudnickiego 6, przedstawia wybitnego historyka w czarno-białej stylistyce. Autorem muralu jest wybitny artysta Wilhelm Sasnal, który podkreślił wagę sztuki jako pomnika i symbolicznego wyrazu szacunku wobec Profesora Modzelewskiego.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy oraz wiele znanych osób, w tym Marian Turski, który podkreślił wagę autorytetu Profesora Modzelewskiego. Na scenie w piosenkach „Felicita” i „Sous le ciel de Paris” wystąpili Ewa Rejman i Roberto Ruggeri. Na akordeonie zagrał Franek Wojnarski – prywatnie sąsiad profesora Modzelewskiego. To wydarzenie jest inspiracją do kontynuacji misji wspierania kultury i sztuki, które odzwierciedlają wartości i ideały, którym profesor Karol Modzelewski był oddany przez całe życie.

autor: Karolina Rudzik
30. kwietnia 2024 r.